“FINISÁŽ VÝSTAVY PAMÄŤ AKO REFERENCIA – KRITICKÉ KONTEXTY SLOVENSKÉHO ŠTÁTU V SÚČASNOM VIZUÁLNOM UMENÍ.”

V spolupráci s Múzeom holokaustu v Seredi Vás pozývame na finisáž výstavy:

“PAMÄŤ AKO REFERENCIA. KRITICKÉ KONTEXTY SLOVENSKÉHO ŠTÁTU V SÚČASNOM VIZUÁLNOM UMENÍ.” 

Dňa 7. septembra o 11:00 hodine si v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi pripomenieme Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Učiníme tak spolu s preživšími holokaust a prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou.

Výstavou Vás naposledy bude sprevádzať kurátorka výstavy Bohunka Koklesová a Sandra Polovková, riaditeľka Post Bellum.

Autori a autorky vystavených vizuálnych umeleckých diel: Daniela Krajčová, Klára Kusá, Zorka Lednárová, Marcel Mališ, Matúš Maťátko a Filip Sabol, Erika Meszárosová využili vo svojej tvorbe pamäť ako referenciu.

“Väčšina autorov prezentovaných na výstave sa venuje individuálnemu štúdiu autoritárskych režimov, totalitnej propagande, vizuálnej kultúre tej doby, ale aj orálnej histórii mapujúcej dopady politických rozhodnutí na konkrétne ľudské životy. Autori hľadajú v spleti historických vrstiev zástupné témy, ktoré by mali potenciál vytvoriť kontext so súčasnou politickou a spoločenskou situáciou,” vysvetľuje kurátorka výstavy, Bohunka Koklesová.

Holokaust sa nestal zo dňa na deň. Predchádzala mu kríza v spoločnosti po 1. svetovej vojne, ktorá otvorila priestor populizmu, politickým frázam v podobe jednoduchých riešení. Demokratickou cestou sa ujal moci režim, v ktorom sa nielen demokracia, ale aj slobody a ľudské práva úplne stratili. Fakty veľkých dejín rozprávame vo výstave v historickom vývoji udalostí. A ako ovplyvnili tie malé, teda životy obyčajných ľudí?

Tie približujeme prostredníctvom krátkych filmov Post Bellum a The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies.

Kurátorka: Bohunka Koklesová

Vystavujúci autori a autorky: Daniela Krajčová, Klára Kusá, Zorka Lednárová, Marcel Mališ, Matúš Maťátko a Filip Sabol, Erika Meszárosová

Historický kontext a príbehy 20. storočia: Matej Beránek, Dominik Janovský, Martina Lábajová, Sandra Polovková

Architekt výstavy: Peter Liška

Grafický dizajnér: Marek Novák

Produkcia: Nina Pompošová

Projekt s názvom HISTORY DEFINES OUR FUTURE je realizovaný v rámci programu “Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca” spolufinancovaného z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014-2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Správcom programu je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.

S finančnou podporou:

The project was supported by EVZ Foundation

Hlavný organizátor:

Post Bellum SK

Partneri:

Slovenské národné múzeum, Múzeum židovskej kultúry, Múzeum holokaustu v Seredi

Edah o.z.

The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies

Mediálni partneri:

Denník N

Citylife.sk

Rádio_FM

BigMedia s.r.o.

V prípade záujmu nám, prosím, do 5. septembra nahláste svoju účasť e-mailovú adresu event.sered@snm.sk alebo telefónne číslo +421 915 919 042/ +421 31 245 11 06.