Hedviga Forbátová (*1950)

Hedviga Forbátová (2022)

Hedviga Forbátová pochádza zo židovskej strednostavovskej rodiny z Košíc. Pamätníčkin otec sa volal Alfréd Forbát, narodil sa 9. júla 1923. Hedvigina mama sa volala Valéria Karpová. Narodila sa 12. septembra 1924 v Košiciach.

Rodičia sa pravdepodobne zoznámili cez šport na kúpalisku. Otec Alfréd chcel pôvodne študovať elektrotechniku, ale keď sa zoznámil s mamou pamätníčky. Tá ho prehovorila, aby zmenil školu a študoval optometriu, pretože jej otec mal optiku. Obaja rodičia prežili holocaust v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Po vojne sa snažili emigrovať do Izraela, ale nepodarilo sa im to.

Detstvo pamätníčky bolo krásne. Trávila ho na plavárni a na tenisových kurtoch, v parku a na bicykli. Popri škole lyžovala, chodila na hudobnú a mala rada filmy. Film chcela aj študovať, ale napokon išla na medicínu. V roku 1968 chcela emigrovať do Izraela, ale rodičia boli proti tomu, preto ostali v Košiciach. Po skončení štúdia na vysokej škole pracovala v nemocnici v Košiciach-Šaci a kariéru skončila na detskej klinike.

Zmenu režimu a pád komunizmu v roku 1989 privítala. Rozpad Československa ľutovala a bála sa nástupu nacionalizmu počas mečiarizmu. Dnes opäť sleduje nástup nacionalizmu a antisemitizmu, čo je jej ľúto.

Celý príbeh pamätníka nájdete v online archíve Memory of Nations.