Hedviga Forbátová (*1950)

Hedviga Forbátová (2022)

Hedviga Forbátová pochádza zo židovskej strednostavovskej rodiny z Košíc. Otec pamätníčky sa volal Alfréd Forbát (nar. 9.7. 1923). Mama Hedvigy sa volala Valéria Karpová. Narodila v roku 12. septembra 1924 v Košiciach.

Rodičia Hedvigy sa pravdepodobne zoznámili cez šport na kúpalisku alebo cez židovskú spoločnosť, kde ich zoznámila otcova sesternica.

Alfréd Forbát chcel pôvodne študovať elektrotechniku alebo medicínu, ale keď sa zoznámil s mamou pamätníčky tá ho prehovorila, aby zmenil školu a študoval optometriu, pretože jej otec mal optiku.

Obaja rodičia prežili holocaust v Osvienčime. Po vojne sa snažili emigrovať do Izraela, ale nepodarilo sa im to. Detstvo pamätníčky bolo krásne. Trávila ho na plavárni a na tenisových kurtoch, v parku a na bicykli. Popri škole lyžovala, chodila na hudobnú a mala rada filmy. Film chcela aj študovať, ale napokon išla na medicínu.

V roku 1968 chcela emigrovať do Izraela, ale rodičia nechceli, preto ostali v Košiciach.

Po skončení vysokej školy robila v nemocnici v Košiciach-Šaci a kariéru skončila na detskej klinike. Zmenu režimu a pád komunizmu v roku 1989 privítala. Rozpad Československa ľutovala a nástupu nacionalizmu počas mečiarizmu sa bále. Dnes opäť sleduje nástup nacionalizmu a antisemitizmu, čo je jej ľúto.

Celý príbeh pamätníka nájdete v online archíve Memory of Nations.