Konferencia SLOBODNÍ ŠTUDENTI #FOREVER

Múzeum holokaustu v Seredi (21.11.-23.11.2022)

Počas posledného novembrového týždňa sa uskutočnila v rámci nášho projektu History defines our future konferencia nesúca názov Slobodní študenti #forever.

Názov multižánrovej konferencie je odvodený od nosnej myšlienky a témy, ktorá bola všadeprítomná počas diskusií, workshopov, prednášok a sprievodných podujatí počas troch neskorých novembrových dní v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi. 

V druhej aktivite projektu boli zapojení všetci partneri projektu: Post Bellum, Nórske centrum pre výskum holokaustu a kultúrne menšiny a EDAH.

Konferencia plynule prepájala blok umenie, žurnalistika a príbehy, blok moderné vzdelávanie a blok fundraising, manažment a marketing. Prednášky a workshopy spolu s lektormi boli pripravené pre študentov vysokých škôl, univerzít a ich pedagógov so zameraním na učiteľstvo, umelecké odbory, žurnalistika masmédiá, kulturológia ale aj marketing alebo produkcia. Na konferenciu sa prihlásili študenti a pedagógovia z viacerých miest Slovenska a Čiech. Zastúpenie mali z Nitry, Trnavy, Bratislavy, Banskej Bystrice, Serede ale aj z Prahy a Brna.

O zahraničnú účasť sa postarali aj naši lektori v bloku vzdelávania a to nórski partneri z Nórskeho centra pre výskum holokaustu a kultúrne menšiny, Daniel Mohammed Ansari a Lars Petlund Breiby. Nórsky tím viedol workshop a prednášku o perespektívach výuky o holokauste a predstavil aj svoj najpoužívanejší vzdelávací program “Zdroje a jednotlivci”.

V tomto bloku mal prednášku aj Tomer Aldubi z izraleskej organizácie Fighting Online Antisemitism, ktorý prednášal o boji proti antisemitizme na sociálnych sieťach a v online priestore. Po prednáške nasledoval workshop na tému praktickej detekcie a odstraňovanie online nenávisti. 

Blok moderného vzdelávania posilnili aj naši kolegovia z českého Post Bellum, Magdalena Benešová a Andrej Novik, ktorí originálnym názvom  “100+1 zaručených edureceptov alebo varíme s PB” navarili chutné recepty ako formálne a neformálne vzdelávať, ako zakladať školy a čo nerobiť alebo ako učiť dejepis inak a prečo to nejde.

V pondelok odštartoval 1. deň konferencie a odštartoval aj celý projekt History defines our future, komentovanou prehliadkou Múzea holokaustu v Seredi v anglickom aj slovenskom jazyku. Nasledovalo oficiálne otvorenie konferencie riaditeľkou Post Bellum Mgr. art. Sandrou Polovkovou, a premietanie filmu Identita ES od režisérky Aleny Činčerovej.

2. deň sa naplno rozbehol už od rána workshopmi a prednáškmi, ktoré simultánne prebiehali v barakoch Múzea holokaustu v každom z troch blokov. V bloku moderného vzdelávania a v bloku fundraisingu, manažmentu a marketingu mali účastníci stále nových a iných lektorov po každej jednej prednáške alebo workshope. Lektormi boli zástupcovia Nadácie zastavme korupciu, Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, Kultúrneho kontaktného bodu, Múzea holokaustu, Post Bellum SK, Cesta von, FreeAndy Agency, StartLab a Darujme.sk. Druhý deň v Seredi bolo večerným programom premietanie OUR SPACE IN TIME: Jewish Short Films from V4 Countries a diskusia s režisérkou slovenského filmu MILOSŤ Ivanou Laučíkovou.

 Ivana Laučíková, Boris Németh a Soňa Gyarfášová boli ako jediní lektori, ktorý viedli svoj blok umenia všetky dni. Kontinuálne postupovali každý vo svojej práci spolu so svojimi zverencami. Boris a jeho skupina pracovali na reportážnej fotke, Soňa so skupinou sa zoznamovali so žurnalistikou, hovoreným slovom a prepojením sa s  dokumentovaním pamätníkov v tejto podobe. Ivana spolu so skupinou tvorila krátke filmy, jej skupina pracovala s audiovizuálnou tvorbou.

3. deň v Seredi pokračoval ako predošlý deň prednáškami a workshopmi a na záver sa blok umenia prezentoval svojou prácou počas oficiálneho ukončenia 1. ročníka konferencie Slobodní študenti #forever. Výstupy z tohto bloku sú publikované na našom facebookovom a instagramovom profile Post Bellum.

Za zorganizovanie konferencie vďačíme nielen všetkým zúčastneným lektorom, pracovníkom Múzea holokaustu v Seredi, členom občianskeho združenia Post Bellum, účastníkom konferencie ale aj v neposlednej miere Férovej nadácii O2, ktorá nás finančne podporila. 

Foto: Michal Hradský