POZÝVAME VÁS NA VERNISÁŽ VÝSTAVY PAMÄŤ AKO REFERENCIA

Zvíťazili sme nad fašizmom a nacizmom? 

Oficiálne áno, ich porážkou v 2. svetovej vojne. Preto 8. a 9. máj patrí nielen v Európe, ale aj vo svete, oslave víťazstva nad ideológiami, ktoré zdevastovali demokraciu. 

8. mája 2023 v Deň víťazstva nad fašizmom, otvárame o 17:00 na dôležitom mieste našej modernej pamäti, v Múzeu holokaustu v Seredi, kde bol počas vojny pracovný a koncentračný tábor, výstavu s názvom 

“PAMÄŤ AKO REFERENCIA. KRITICKÉ KONTEXTY SLOVENSKÉHO ŠTÁTU V SÚČASNOM VIZUÁLNOM UMENÍ.”

Autori a autorky vizuálnych umeleckých diel: Daniela Krajčová, Klára Kusá, Zorka Lednárová, Marcel Mališ, Matúš Maťátko a Filip Sabol, Erika Mészárosová využili vo svojej tvorbe pamäť ako referenciu.

“Väčšina autorov prezentovaných na výstave sa venuje individuálnemu štúdiu autoritárskych režimov, totalitnej propagande, vizuálnej kultúre tej doby, ale aj orálnej histórii mapujúcej  dopady politických rozhodnutí na konkrétne ľudské životy. Autori hľadajú v spleti historických vrstiev zástupné témy, ktoré by mali potenciál vytvoriť kontext so súčasnou politickou a spoločenskou situáciou,” vysvetľuje kurátorka výstavy, Bohunka Koklesová.  

Holokaust sa nestal zo dňa na deň. Predchádzala mu kríza v spoločnosti po 1. svetovej vojne, ktorá otvorila priestor populizmu, politickým frázam v podobe jednoduchých riešení. Demokratickou cestou sa ujal moci režim, v ktorom sa nielen demokracia, ale aj slobody a ľudské práva úplne stratili. Fakty veľkých dejín rozprávame vo výstave v historickom vývoji udalostí. A ako ovplyvnili tie malé, teda životy obyčajných ľudí? 

Tie vám priblížime prostredníctvom krátkych filmov Post Bellum a The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies

Kurátorka: Bohunka Koklesová

Vystavujúci autori a autorky: Daniela Krajčová, Klára Kusá, Zorka Lednárová, Marcel Mališ, Matúš Maťátko a Filip Sabol, Erika Meszárosová

Historický kontext a príbehy 20. storočia: Matej Beránek, Dominik Janovský, Martina Lábajová, Sandra Polovková
Architekt výstavy: Peter Liška
Grafický dizajnér: Marek Novák
Produkcia: Nina Pompošová

Projekt s názvom HISTORY DEFINES OUR FUTURE je realizovaný v rámci programu “Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca” spolufinancovaného z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014-2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Správcom programu je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.

The project was supported by EVZ Foundation

Hlavný organizátor 

Post Bellum SK

Partneri 

Slovenské národné múzeum, Múzeum židovskej kultúry, Múzeum holokaustu v Seredi
Edah o.z.
The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies 

Mediálni partneri 

Denník N
Citylife.sk
Rádio_FM
BigMedia s.r.o.